Thin film science

معرفی کتاب :

مبانی لایه نشانی و آنالیز نانوساختار


مطابق آنچه در مقدمه آمده است، مهمترين هدف مولف از تهيه كتاب فوق الذکر، کمبود يك كتاب كاربردي براي علاقمندان به حوزه لايه نازك بوده است. از اين رو تلاش شده است كه با پرهيز از ارائه مطالب غير كاربردي و غير ضروري، كتابي مفهومي و كاربردي براي علاقمندان به اين حوزه و به طور مخصوص دانشجويان كارشناسي و كارشناسي ارشد فيزيك، مواد و برق و الكترونيك و صنعت گران علاقمند كه زمينه فعاليت آنها در حوزه لايه نازك   مي باشد، ارائه گردد. به گونه اي كه خواننده با مطالعه هر بخش بتواند درك كاملي از لايه نشاني  و آنالیز لایه داشته باشد.

در فصل اول، بررسی سیستم خلأ، نحوه ايجاد خلأ و روش هاي اندازه گيري خلأ، مورد توجه قرار گرفته است. در فصل دوم با بررسي ساختار لايه نازك تلاش شده است تا شناخت كاملي از مدهاي رشد لايه، خواص مكانيكي لايه و ارتباط بين آنها و همچنين ضخامت سنجي لايه، در ذهن خواننده ایجاد شود. در فصل سوم نیز روش هاي متداول لايه نشاني فيزيكي مانند لايه نشانی تبخیری، کندوپاش، لایه نشانی لیزری و انواع مختلف لایه نشانی شیمیایی، به تفکیک تشریح شده اند.
در فصل چهارم،  فرایند ساخت فیلترهای اپتیکی با استفاده ار فناوری لایه نازک مورد توجه قرار گرفته است که يكي از جذاب ترين و كاربردي ترين محصولات در فن‌آوري لايه نازك به شمار می رود. در فصل پنجم نيز آناليزهاي مهم سطح و لایه نازک مانندTEM  SEM، Ellipsometery،RBS، SIMS، XPS و XRD تشریح شده اند.
تلاش شده تا آناليزهاي مورد مطالعه، با نگاهي متفاوت از آنچه در ديگر كتب مشاهده مي شود، مورد بررسي قرار گيرند. بدين ترتیب كه در ابتدا تکنیک مورد استفاده در این آنالیزها در غالب سه گروه ( بر اساس برهم كنش بين ذره باردار، پرتو ایکس و یا پرتو نور با سطح لايه نازك)، مورد بررسی قرار گرفته و در ادامه، ساختار و عملکرد آنها با توجه به تقسیم بندی آنها، به تفکیک تشریح شده اند...

كاربران آنلاين
بازدید امروز
بازديد ديروز
بازديد هفته گذشته
بازديد ماه گذشته
بازدید کل
بیشترین بازدید
علاقمندان به تهیه نسخه چاپی کتاب مبانی لایه نشانی و آنالیز نانوساختار، می توانند از طریق فروشگاه اصلی مرکز نشر دانشگاهی و یا مراجعه به کتابفروشی های معتبرسراسر کشور، این کتاب را با قیمت 18000 تومان دریافت نمایند.

آنالیزهای  سطح   و     لایه   نازک

برهم کنش بین ذرات باردار با لایه نازک

برهم کنش بین پرتو ایکس با لایه نازک

برهم کنش بین پرتو نور  با    لایه نازک


میکروسکوپ الکترونی روبشی  SEM

میکروسکوپ الکترونی عبوری    TEM

میکروسکوپ پروبی روبشی      SPM

میکروسکوپ پروبی روبشی      AFM

میکروسکوپ روبشی تونلینگ    STM

آنالیز  سطح و لایه به روش  SIMS

آنالیز سطح و لایه به روش    RBS

آنالیز سطح و لایه به روش    XRD

آنالیز سطح و لایه به روش    XPS
 
آنالیزطیفی به روش بیضی سنجی

آنالیزطیفی به روش اسپکتروفتومتر

لایه نشانی  و   پارامترهای  آن

ساختار        تشکیل           لایه

روش تفنگ الکترونی    E_Beam Gun
 
درباره                            خلاء

پمپ روتاری          Rotary Pump

پمپ توربومولکولارTurbomolecular

پمپ کرایوجنیک  Cryojenic Pump 

پمپ دیفیوژن      Diffusion Pump

تاریخچه فشارسنج های  نخستین

فشارسنجهای محدوده خلاء پایین

فشارسنج یونی  کاتد سرد و  گرم

کنترل ضخامت

ضخامت سنجی اپتیکی

ضخامت سنجی کریستالیQCM

Powered by DAY TELECOM